Истината в чашата чай: защо трябва да внимаваме с пакетчетата

Новинки от Мила By юни 24, 2025

Чаят винаги ми е звучал като символ на спокойствие, грижа за себе си и здравословен ритуал. Зелен, бял, черен, билков – независимо от вида, го възприемаме като естествена напитка, която носи ползи за тялото и ума. И наистина – чаят е богат на антиоксиданти, флавоноиди и вещества, които подобряват метаболизма, укрепват имунитета и имат антистрес ефект.

Но напоследък започнах да се замислям – какво всъщност слагаме в чашата си, когато използваме стандартните пакетчета чай?

Повечето от нас смятаме, че те са направени от нещо подобно на памучен плат или хартия. Реалността обаче е доста по-различна. Оказва се, че много от чайовете в пакетчета се произвеждат от пластмаса – най-често полиетилен, полипропилен или найлон, които се използват за да запечатат пакетчето или да му придадат форма. И тук идва проблемът – когато потопим такова пакетче в гореща вода, то отделя микропластмаса и токсични вещества, които попадат директно в напитката ни.

Проучване на екип от университета „Макгил“ в Канада през 2019 г. показва, че едно-единствено пакетче чай може да отдели над 11 милиарда микропластмасови частици при едно запарване. Изследователите закупуват четири различни търговски марки чай, опаковани в пластмасови пакетчета. Те отстраняват чаените листа, за да избегнат смущения в анализа, и потапят празните пакетчета в гореща вода при температура 95°C, симулирайки стандартния процес на запарване. С помощта на електронна микроскопия установяват, че едно пластмасово чаено пакетче освобождава приблизително 11.6 милиарда микропластмасови и 3.1 милиарда нанопластмасови частици в чашата. Тези нива са хиляди пъти по-високи от предишно докладваните в други храни и напитки. Това са невидими за окото фрагменти, които навлизат в организма и се свързват с хормонални нарушения, възпалителни процеси, а в дългосрочен план – дори с онкологични заболявания.

Освен това, самият процес на производство на масовите чайове често включва обработване със синтетични ароматизатори, оцветители и дори пестициди, което допълнително поставя под съмнение ползите от това, което пием.

Какво можем да направим?

От известно време насам избирам насипен чай, който запарвам в филтър от неръждаема стомана или стъкло. Това не само ми позволява да виждам какво всъщност пия, но и ми дава възможност да смесвам билки и вкусове според настроението. На пазара вече има и био чайове в компостируеми пакетчета, направени от царевично нишесте, коноп или други растителни влакна – те не съдържат пластмаса и се разграждат напълно в природата.
Любопитен факт е, че традиционно в Китай, Япония и Индия чаят никога не се е пиел от пакетче – това е западно изобретение, създадено за удобство, но често за сметка на качеството. И както с всичко – удобството си има цена.
Моят избор вече е ясен: когато пия чай, искам да усещам не само вкуса, но и чистотата му. Защото здравето не е просто в съставките, а и в начина, по който ги приемаме. А една чаша чай би трябвало да бъде акт на любов, не на замърсяване.

author avatar
milabeb
Аз съм Мила – човек, който обича да открива красотата в малките неща и да я споделя с другите.
Author

Аз съм Мила – човек, който обича да открива красотата в малките неща и да я споделя с другите.