В днешната статия в блога си искам да ви споделя за някои от най-любопитните данни от проучвания, на които попаднах. Информацията е инетерсна и се обоснова на университетски и масови изследвания през последните години. Знаете ли, че:
- Въпреки че не всеки път помним сънищата си, винаги, когато спим, сънуваме. Известно е, че фазата на REM не протича през цялата нощ, но все пак се случва и това означава, че сънуваме.
- Децата растат, докато спят. Проучвания на различни биолози вече са установили, че известният хормон на растежа действа, докато спим.
- Потискането на емоциите не е свързано с развитието на болести. Или поне за момента няма сериозни проучвания, които да потвърдят тази теза.
- Ако искаме да постигнем целите си, не трябва да говорим за тях толкова много. Според проучване, проведено в катедрата по психология на Нюйоркския университет, тези хора, които прекарват твърде много време в разговори за своите планове, имат по-малка вероятност да ги изпълнят. Причината е, че чрез комуникацията те получат незабавно възнаграждение от събеседника си и след това могат да изгубят мотивация за изпълнение на целите си.
- Подаряването ни прави по-щастливи. За това свидетелства изследване на психолозите Майкъл Нортън и Елизабет Дън. Степента на удовлетвореност е по-висока при тези, които са дали подарък, отколкото при тези, които са купили нещо за себе си.
- Може да се страхуваме от страха. Това е патофобия и несъмнено е една от най-редките от общо 600 регистрирани фобии.
- Говоренето на два езика ни прави по-рационални. Тази информация получаваме от проучване на Чикагския университет. Според тях, когато трябва да преведем всяка дума на друг език, умовете ни обмислят и избират най-рационалните алтернативи.
- Да харчим пари за преживявания ни прави по-щастливи, отколкото да ги харчим за вещи. Именно до този извод след редица изследвания достигат от New York Times.
- Това, че сме заобиколени от позитивни хора, наистина ни прави по-позитивни. И обратното!