Да, има такива храни! Обаче неслучайно съм сложила думата отрицателни в кавички. На практика която и да е храна има някаква, било то минимална хранителна стойност. Ключовото е, че за нейното усвояване тялото ни все пак изразходва някаква енергия и именно тук се крие разковничето по темата. Нека илюстрирам концепцията нагледно…
Приемате храна А, в която се съдържат 100 ккал. За да я обработи тялото ви изразходва 70 ккал. Равносметката е -30ккал. Това е т.нар. ОКБ съотношение или отрицателен калориен баланс. На теория звучи добре, на практика също работи, но няма как да живеете само на такива храни. Те не са много на брой и макар че съдържат някои полезни хранителни вещества и минерали, няма как да ви доставят необходимата дневна доза от всичко.
Кои в крайна сметка са тези продукти? Най-вече зеленчуците с богато съдържание на вода и фибри. Ето някои от тях:
- зеле
- моркови
- броколи
- аспержи
- спанак
- карфиол
- целина
- маруля
- краставица
Нека не забравяме обаче, че “правилото” важи, ако тези храни са сурови или задушени във вода. Всякакво приготвяне, което включва мазнина, зехтин, смесване с други продукти и техники за готвене трябва да се изчислява допълнително. Хранителната стойност на храните неминуемо се покачва.